Yaşam

Bitki Çaylarıyla İlgili 8 Önemli Onarı

Doğal ve şifacı olarak nitelendirdiğimiz bitki çayları kimi zaman tehlikeli hal alabiliyor ve vücutta birtakım yan etkilerin görülmesine neden olabiliyor.

Bitki Çayları Zararlı Mı?

Bilmeniz gerekir ki bazı bitki çayları bazı hastalıklara sahipseniz tehlikeli bir hale dönüşebiliyor. Aşağıda en çok tüketilen 8 bitki çayının hangi hastalıklarda risk faktörü oluşturduğuna dair sizlere bilgi verecek bir yazı hazırladık.

  1. Kekik

Yemeklerimizde de sıkça kullandığımız kekik en çok tüketilen bitki çaylarından birisi olup; tansiyon düşürücü etkisi ile bilinmektedir. Kekik bitki çayı yüksek tansiyon hastaları tarafından kullanıldığında tansiyon düşürücü ilacın etkisini arttıracağından yüksek tansiyon hastaları tarafından mutlaka dikkatli tüketilmelidir.

  1. Ekinezya

Ekinezya birtakım alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek bir bitkidir. Bu neden ile kolesterol, doğum kontrol ya da alerji ilaçları kullanıyorsanız; doktorunuza danışmadan ekinezya çayı tüketmemeniz sizin yararınıza olacaktır.

  1. Zencefil

Safra salgısını arttırıcı özelliği ile bilinen zencefil çayı safra kesesi rahatsızlığı olan kişiler tarafından tüketilirse tehlikeli olabilir. Yine zencefil fazla kullanıldığında adet söktürücü etkisi ile düşüklere neden olabilir; bu neden ile hamilelikte doktorunuzun önerdiği miktarda kullanınız.

  1. Adaçayı

Adaçayı uykuya eğilimi arttıracağı ve kasılmalara neden olacağı için gebeler ve sakinleştirici ilaç kullananlar tarafından tüketilmemesi gerekilen bir çaydır.

  1. Sinemaki Çayı

3 haftadan uzun süre sinemaki tüketmek bağırsaklarda kalıcı hasara neden olabilir bu neden ile uzun süreli kullanmayın.

  1. Kuşburnu

3 fincandan fazla kuşburnu çayı tüketmek ağız ve sindirim sisteminde tahrişe ve deride kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

  1. Zerdeçal

Safra akışını arttırıcı etkisinden dolayı safra taşı olanların zerdeçal tüketmemesinde yarar vardır.

  1. Yeşil Çay

Özellikle kilo problemi olan kişiler tarafından en sık tüketilen çay olan  yeşil çay çarpıntısı ve hipertansiyonu olan kişiler tarafından dikkatli tüketilmesi gerekilen bir çaydır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu