Yaşam

Çocuklara Finansal Sorumluluk Aşılamanın 5 Yolu 

Çocuklara Finansal Sorumluluk Aşılamanın 5 Yolu! Çocuklara finansal sorumluluk verme görevi ebeveynlere düşmektedir. Sizler için çocuklara finansal sorumluluğu aşılamanın yollarını hazırladık.

Çocuklara finansal sorumluluk aşılamanın yolları, tüm ebeveynler tarafından merak edilen ve öğrenilmesi gereken bir konudur. Okullarda hiçbir zaman çocukların finansal sorumluluğu öğrenebilmeleri için eğitim verilmemektir. Bu yüzden bu görev anne ve babalara kalmaktadır. Finansal sorumluluğun küçük yaşlarda öğretilmesi bireylerin ilerdeki yaşamları için önemlidir. Peki, finansal sorumluluk nasıl aşılanır? Öncelikle bu sorumluluğu öğrenebilmeleri için çocuklara bazı sorumluluklar verilmelidir.

Finansal disipline sahip bir çocuk büyüdüğünde karşılaştığı finansal problemler ile daha rahat mücadele edebilir ve para yönetimi konusunda daima bilgili olur. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren çocuklara zorlayıcı olmadan para yönetimi konusunda eğitim verilmelidir. İşte çocuklara finansal sorumluluğu aşılamanın 5 yolu…

1)Çocuklarınıza tasarrufu öğretin

Çocukların küçük yaşta tasarrufun ne olduğunu öğrenmesi önemlidir. Para biriktirmelerini desteleyebilir ve her istediklerinin satın alınamayacağını öğretebilirsiniz. Bu şekilde sabırlı olmayı ve sahip oldukları ile yetinmeyi öğreneceklerdir.

2) Çocuklarınız adına bir hesap açın

Çocuklarınız adına bir banka hesabı oluşturup bu hesap kartını ona verebilirsiniz. Buna benzer şekilde az limitli bir kredi kartına sahip olmalarını sağlayabilirsiniz. Bu kartın limitine göre alışveriş ve harcama yapmasına izin vermek çocuklarınıza finansal yönetimi aşılayacaktır. Para yönetimini aşılamasının yanında kredi kartı veya hesap kartı kullanımı hakkında bilgilenecektir.

3)Çocuklarınıza bu konuda sorumluluk verin

Çocuklarda finansal eğitimde en önemli unsurun çocuklara sorumluluk vermek olduğundan bahsetmiştik. Anne ve babalar genellikle çocuklarına günlük veya haftalık olarak harçlık vermektedir. Bu durum çocukların para yönetimlerini olumsuz etkilemektedir. Eğer çocuğunuza harçlığını aylık olarak verirseniz çocuğunuz parasını yönetme konusunda bilinçlenecek ve sorumluluk kazanacaktır.

4)Para ile ilgili hedefler koyun

Çocuklarınız istediği bir şeyi satın almanızı istediğinde bunu para biriktirerek edinebileceğini söyleyin. Çocuğunuz bu hedef doğrultusunda para biriktirme alışkanlığı kazanacak ve paranın değeri hakkında bilgi sahibi olacaktır.

5)Çocuklarınıza örnek olun

Çocuklara para yönetimini öğretmek için yapılması gerekenler bahsettik. Fakat en önemli olan sizlerin finansal yönetiminizin nasıl olduğu ve bunu çocuklarınıza nasıl yansıttığınızdır. Çocuklar gelişim dönemlerinde çoğu konuda ebeveynlerini örnek almaktadırlar. Sizler de çocuğunuzun nasıl bir finansal disipline sahip olmasını istiyorsanız bu disipline sahip olmalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu