Yaşam

Doğru Yürüyüş İçin Bilinmesi Gereken 7 Öneri!

Doğru Yürüyüş İçin Bilinmesi Gereken 7 Öneri! En ucuz ve kolay egzersiz olan doğru yürüyüş için 7 öneri sizi daha fit hissettirmeye yardımcı olacak ve doğru yürümenizi sağlayacaktır.

Doğru yürüyüş için 7 öneri daha fit bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Sabah saatlerinde tercih edeceğiniz yürüyüş için yapacağınız egzersizler ve ısınma hareketlerinin ardından güne daha zinde başlayabilirsiniz.

Peki doğru yürüyüş yapmayı biliyor musunuz? Bu konuda birçok kişinin düştüğü yanılgıya siz de düşmüş olabilirsiniz. İşte doğru yürüyüş için 7 altın kural!

  • Isınma hareketleri yapın
  • Sabah saatlerini tercih edin
  • Aç karnına ve açık havada yürüyün
  • Teri emen giysiler tercih edin
  • Kaliteli bir ayakkabı seçimi yapın
  • Dik yürüyün
  • Her adımda kademeli olarak hızınızı arttırın

Neden Yürümelisiniz?

Genelde yürüyüşün faydaları ev hanımlarından sporculara kadar hareket sağlaması dışında bilinmez. Ancak hareketsiz yaşam tarzının antitezi olarak günde en az 1 saat yürüyüş yapılması sağlık ve fizik açısından önemlidir. Isınma ve soğuma, kalp atışları ve formda kalmak gibi birçok etkene bağlı olan yürüyüş yaparak daha dinç hissedilmesi söz konusu olabilmektedir. Özellikle yürüyüş sırasında yaşanan birçok sorunun giderilmesi için yürüyüş vazgeçilmezdir. En az 30 dakika yürümek, birçok kişinin kolesterolünü dengeleyecektir.

Doğru Zamanlama ve Süreç

Yürümek için tercih edilen doğru zaman ve süreç sizi destekleyecektir. Doğru yürümek aşırı yürümek ya da koşmak değildir. Çarpıntı ya da benzer şikayetler oluştuğunda egzersizi durdurmanız gerekecektir. Doğru yürümek istediğinizde dengeli bir şekilde duruşunuzu düzelterek yürümelisiniz. Dik ve göbeğinizi içe çekerek yürümeniz kilo vermenizi de kolaylaştıracaktır. Bu yüzden vücudunuzu kontrol etmeyi öğrenmeniz gerekmektedir.

Yürüyüşe Neden Aç Karnına Çıkmalısınız?

Aç karnına yürüyüşe çıkmak metabolizmanızı hızlandıracaktır. Bu sırada sıvı tüketirseniz çok daha iyi hissedeceksiniz ve az yeme gereği duyacaksınız. Bu da kilo verme odaklı ya da form koruma odaklı çalışmalarınızı destekleyecektir. Aynı zamanda yemek yedikten sonra üzerinize çökecek olan rehavetten kurtulmak için aç karnına yürümek en iyisidir. Şekerli gıda ve içeceklerden uzak durmanız, yürüme esnasında rahat kıyafetler giymeniz de son derece önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu