Yaşam

Farklı Bir Lezzet Hamsili Yufka Böreği

Ülkemizde çok fazla tüketilmekte olan balık yemeklerinden yapılacak olan farklı tatlar arayan kişiler son zamanlarda farklı bir lezzet hamsili yufka böreğine ilgi göstermektedirler. Çok lezzetli olması ve aynı zamanda insanların evlerinde bile çok kolay bir şekilde hazırlayabilecekleri bu yemek özellikle kısa zaman içinde hazır olması sebebi ile de misafir için çok doğru bir seçim olarak gösterilmektedir.

Bu yemeği yapmak isteyen kişilerin ihtiyaçları olan malzemeler 500 gr hamsi, 1 yufka, 2 yemek kaşıığı tereyağı, yarım demet maydanoz, yarım çay bardağı zeytinyağı, 1 limon, 1 közlenmiş kırmızı biber, kırmızı pul biber ve aynı zamanda yeteri kadar tuzdur. Herkesin kolay bir şekilde temin edebildikleri bu ürünler ile ortaya çıkacak olan muhteşem lezzet insanların çok özel bir deneyim yaşamalarına olanak tanımaktadır.

Hamsili Yufka Böreğinin Karşı Konulamaz Tadı

Özenle ayıklanan hamsiler daha sonra titiz bir şekilde yıkanmalı ve tuzlanmalıdır. Daha sonra yufkalar 4’er cm’lik şeritler şeklinde kesilir. Eritilen tereyağı yufkaların üzerine sürülür ve daha sonra enine olacak şekilde özenle ikiye katlanır.

Kendi ekseninde çevrilip çiçek şekline dönen yufalar daha sonra yağlı kağıtların serildiği tepsilere konulur ve 170 derecelik fırında 10 dakika pişirilir. Daha sonra hamsilerin üzerine tereyağı gezidirilir ve özel olarak kesilmiş olan kırmızı biberler yufkaların üzerine yerleştirilir. İsteğe göre limon da eklenebilir.

Hamsi Tadından Vazgeçemeyenlere Alternatif Bir Seçenek

Daha sonra sıcak fırında 15 – 20 dakila pişilen yufkalar servise hazır hale gelebilmektedir. Özellikle hamsi tadını seven kişiler için muhteşem bir seçenek olan bu yemek her zaman için insanların sevdikleri ve hamsili yufka böreği deneyimi yaşamak isteyen herkese ikram edebilirler.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu