Gebelik

Gebeliğin Hafta Hafta Gelişimi

Anne adayı hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren bebeğin gelişimi her geçen gün farklılaşır. Gebelik dönemi tıp biliminde bazı evrelere ayrılır. Gebeliğin ilk 10 haftasına kadar olan döneme embriyonel evre denir. Bu 10 haftadan doğuma kadar olan evre ise fetal evre olarak adlandırılır. Gelişimin büyük bölümü bu fetal evreden itibaren gerçekleşir. Anne karnında hafta hafta gebelik sürecini sağlıklı ve normal olarak devam ettiremeyen bebeklerde bazı solumun sorunları ve erken doğum gibi vakalar görülebilir. Anne karnında gelişimini çok az tamamlamış bebeklerin ise yaşama şansı çok düşüktür.

hamilelik
hamilelik

Gebelik haftaları son adet  tarihinin ilk gününden itibaren sayılmaya başladığı için embriyo rahime yerleştiğinde toplamda 4 haftalık olur. Dolayısıyla gebelikte bir haftalık gibi bir durum söz konusu olmaz. Gebeliğin ilk haftası beş haftalık olan bir embriyo da geçerli olur. Beş haftalık bir gebelikte embriyonun buyu 1-3 mm civarındadır. Henüz kilosundan bahsetmekse mümkün değildir.

Gebeliğin 10. Haftasından İtibaren Gelişimi

İlk 10 evreye kadar bebek henüz embriyo olarak gelişimine devam eder. 11. Aydan itibaren bebeğin gelişiminde ciddi farklılıklar meydana gelir. Bu evrelerde anne adayı kendi sağlığına ve beslenmesine oldukça dikkat etmesi gerekir. 12. Haftada bebeğin boyu yaklaşık 5 cm ağırlığı ise 15 gram kadardır. Bu haftada bebeğin tüm organları şekillenmiştir. Erkek yada kız olmasına göre dış genital organları da belirginleşmeye başlar.

hamilelik süreci
hamilelik süreci

Gebeliğin asıl önemli evreleri ise 24. Haftadan itibarendir. Netice de bu evreden önce bebeğin akciğer gelişimi az olduğu için yaşama şansı da düşüktür. Sizde hafta hafta gebelik bilgileri için deneyimli kadrosuyla hamileliğe dair her konuda yardımcı olan Gebelik ve Annelik sitesine güvenebilirsiniz. Bu siteye http://www.gebelikveannelik.com/hafta-hafta-gebelik adresinden de ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu