Diyet

Kalorisi Az Ve Tok Tutan Yiyecekler

Bu yazımızda sizlere kalorisi az ve tok tutan yiyeceklerden bahsedeceğiz. Zayıflamanın formülü sahip olduğumuz vücudunuzun yakmış olduğu kalori miktarından daha az oradan kalori tüketmedir. Bu konuda günlük almamız gereken kalori ihtiyacımızı ve yiyeceklerin kalorilerini bilmemiz gerekir. Kalori ihtiyacı kişiden kişiye göre değişim göstermektedir. Bununla beraber hareketli bir hayatınız varsa günlük kalori ihtiyacınız 2200’e kadar çıkmaktadır. Bu nedenle kalorisi az ve tok tutan yiyecekleri bilmemiz önemlidir.

Günlük Kalori İhtiyacı

  • Kadınlar için 1800–2400 kalori
  • Erkekler için 2200–3000 kalori
  • Çocuklar için 1000–3200 kalori

Ispanak

Ispanak kalorisi düşük olan yiyeceklerin başında gelmektedir. 1 su bardağı ıspanak içerisinde sadece 7 kalori yer almaktadır. Bu yeşil yapraklı sebze az sayıda kalori bulundurmasının yanı sıra karbonhidrat açısından da çok düşük oranlarda yer almaktadır. Bu nedenle düşük karbonhidrat diyeti yapanlar için ideal ürünler arasındadır.

Salatalık

1 su bardağı dilimlenen salatalık içerisinde 16 kalori yer almaktadır. Salatalık düşük kalorisi ve çözünür, çözünmez lif konusunda ise son derece zengin içeriği ile diyet listelerinde yer alması gereken sebzeler arasında yer almaktadır. Salatalığı sebzeleriniz içerisinde katabilir ve salatalığı diğer sebzelerle karıştırarak sebze suyu hazırlayabilirsiniz.

Marul

Marul su oranı yüksek bulunan fakat kalorisi ise çok düşük sebzeler arasındadır. Bir su bardağı doğranmış marul içerisinde 8 kalori yer almaktadır. Marul bağışıklığı daha güçlü hale getiren, kişiyi hastalıklardan koruyan bir besin olarak bilinmektedir.

Kereviz

Kalori açısından en düşük oranda yer alan sebzelerden biri de kerevizdir. 1 su bardağı kereviz içerisinde 16 kalori yer almaktadır. Kereviz kalorisi düşük olmakla beraber su açısından son derece zengindir. Yazımızda yer alan kalorisi düşük yiyecekleri tüketerek sizde kilo verebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu