Gebelik

Sezaryenle Doğan Bebeklerin Bağışıklık Sistemi Daha Zayıf

Normal doğuma oranla sezaryenle doğan bebeklerin bağışıklık sistemi daha zayıf denilmektedir. Hayata 1-0 yenik başladığı düşünülen sezaryenle doğan bebeklerin bağışıklık sisteminin zayıf olduğu ve solunun sistemi hastalıklarına daha çabuk yakalandığı bilimsel verilere dayanmaktadır. Uzmanların önceliği normal doğuma vermesinin bir nedeni de budur.

Sezaryenle Doğan Bebeklerin Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir

Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin bağışık sistemini güçlendiren ilk şey annenin bağırsağıyken sezaryenle doğan bebeğin bağışıklık sistemi aşısı ve anne sütüdür. Bebeklerin en güçlü bağışıklık sisteminin güçlenmesinde en büyük rol oynayan anne sütünü sezaryenle doğum yapan annelerde hemen gelmediği için ilk başta aşı tercih edilmektedir. Ancak devamında mutlaka annenin bebeğini 6 aydan 24 aya kadar emzirmesi gerekmektedir.

Bebeklerin Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Öneriler

  • Bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli şey ilk 6 ay kesintisiz anne sütü alımıdır. 2 yaşına kadar verilmeye devam edilen anne sütüyle birlikte bebeğin bağışıklık sistemi güçlendirilmektedir.
  • Bağışıklık sistemi açısından bir diğer önemli madde ise D vitaminidir. Bebeğin haftada en az 3 kez birkaç dakikalığına güneş ışığında kalması gerekmektedir.
  • Düzenli bir uykuya sahip olmakta bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Benek 6 aydan büyük hale geldiğinde ve ek gıdaya başlandığında vitamin ve mineral içeren gıdaların tüketilmesine özen gö Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bebeklere demir ve çinko açısından zengin gıdalarında verilmesi gerekmektedir. Ayrıca unutulmaması gereken en önemli nokta ise her ne olursa olsun annenin bebeğini emzirmeye devam etmesi gerektiğidir.
  • Hijyene dikkat edilmesi gerekmektedir. Bebeğin oynadığı oyuncaklardan dokunduğu yerlere kadar her alan temiz olmalıdır. Ancak fazla hijyenik bir alanda da bebeği bırakmamak gerekmektedir. Aksi takdirde bebeğin bünyesi daha hassas bir hale gelmektedir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu