Yaşam

Vakıf Burslarına Başvuru Şartları

Vakıflar, ihtiyaç sahibi öğrencilere eğitimlerinde destek olabilmek için çeşitli vakıf bursları verilmektedir.

İlköğretim kurumundan yükseköğretim kurumuna kadar her dereceden öğrenciye burs verilebilmektedir. Bunun için gerekli olan ilgili vakfın burs başvuru süreçlerini takip etmektir. Genellikle ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız olarak verilen vakıf bursları sayesinde birçok öğrenci maddi zorluk yaşamadan eğitimini tamamlamaktadır. Her yıl binlerce ihtiyaç sahibi öğrenci bu burslar sayesinde eğitim hayatına devam edebilmektedir.

Birçok öğrencinin faydalandığı ve dar boğazda olan birçok aileye destek sağlayan vakıf bursları, her yıl binlerce öğrenciye verilmekte ve gerekli şartlar sağlandığı sürece eğitim süresi boyunca devam etmektedir. Böylece ekonomik sorun yaşayan birçok öğrencinin eğitim hayatı devam etmiş ve topluma kazandırılmış olunur.

Vakıf Burslarına Kimler Başvurabilir?

Vakıf burslarına her öğrenci başvurabilir fakat belirli şartları taşımayan öğrencilere bu burslar çıkmamaktadır. Her şeyden önce bu burslar maddi zorluk yaşayan ailelerin çocuklarına verilmektedir. Vakıf bursları başvuru şartları her vakfa göre değişim göstermekle birlikte temel amaç, bu bursa ihtiyacı olan öğrencilere burs vermektir.

Bununla birlikte vakıf burslar anne ve babasından biri ölmüş veya her ikisi de ölmüş öğrencilere öncelik tanımaktadır. Anne ve babası boşanmış çocuklarda vakıf burslarının verildiği öğrenciler arasındadır. Şehit ve gazi çocukları yine vakıf bursu verilen öncelikli öğrencilerdendir.

Vakıf bursları genellikle öğretim hayatında başarılı olan öğrencilere verilmektedir. Üniversite öğrencilerine burs veren vakıf bursları ise belirli bir ortalamaya sahip olan öğrencilerin başvurması zorunluluğu getirmektedir. Burada amaç hem başarılı hem de ihtiyaç sahibi olan ülkenin geleceğine ışık tutacak başarılı öğrencilerin eğitimlerine destek olabilmektir. Öğrenciler her yıl Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinden takip ederek vakıf burslarına başvuruda bulunabilirler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu