Yaşam

HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ HAKKINDA GENEL DEĞERLENDİRME

HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ HAKKINDA GENEL DEĞERLENDİRME

 

           Her şeyin olduğu gibi hamileliğinde öncesi, hamilelik süreci ve süreçten sonrası vardır. Hamilelik öyle bir süreçtir ki her döneminde ayrı sorunlar içerdiği için gebenin hayatını çok derinden etkiler. Bu dönemde gebenin hormonal değişimler sonucunda yaşamış olduğu karmaşık duygular, bu karmaşık duygular sonucunda meydana gelen aşırı derecede hassasiyet durumları, uykuların hamilelik ilerledikçe düzensiz hale gelmesi, hamile bayanın, eşi ile yaşamış olduğu sıkıntılar, hamileliğin ilk dönemlerindeki aşırı kusmalar hep gebenin yaşam kalitesini aşağı çekmektedir. Bu nedenle hamile bayanların, özellikle hamile ve doğum psikoterapistlerinden yardım alması gerekmektedir.

 

 

HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ

 

Günümüzde kadınların toplumsal rollerinde meydana gelen değişimler, kadınları başka alanlara da yetişmek zorunda bırakmıştır. Kadınların toplumsal alanda üstlendikleri bu yeni roller, kadınlara adeta bedenleri konusunda kendine karşı güvenlerini yok etmiştir. Kadınların bu yeni toplumsal rolleri yeni stres ve kaygı çeşitleriyle tanışmalarına neden olmuş ve bu durum doğal olarak hamilelik süreçlerinde yaşanan psikolojik durumlara da etki etmeye başlamıştır. Hamile ve doğum psikoterapistleri, başta gebe olmak üzere gebenin yakın çevresiyle ve kuşaklar öncesine dayanan doğum hikayeleri üzerinde de durmaktadır.

hamilelik

 

Gebe bayanların hamilelik psikolojisinin incelenmesi hem hamilelik öncesi karar evresini hem de hamilelik sürecini ve hamilelik sonrasını içermelidir. Çünkü bu üç dönem birbiriyle bütünlük göstermektedir. Hamile bayanları, annelik evresine de hazırlayıcı psikolojik çalışmalar yapılması büyük fayda sağlar. Tüm bu konularda Hamile ve doğum psikoterapistleri, büyük rol üstlenmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu